Az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni. Ez azt jelenti, hogy gondoskodnia kell az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről, s azok kialakításakor tekintettel lenni korára, nemére és élettani állapotára. A jó gazda gondossága tehát mindazon állattartói magatartások összessége, melyek az állat jóllétéhez nélkülözhetetlenek. Különösen ezen fogalomkörbe vonható a megfelelő elhelyezés, ellátás, táplálás, valamint a mozgás lehetőségének biztosítása.
Az állat igényeinek megfelelő mozgástér biztosítása rendkívül fontos követelmény a kutyatartás során. A kikötve tartás, csakúgy, mint az állandó kennelben tartás, káros az állat szocializációja szempontjából. A gazda ezzel nemcsak jogsértést követ el, hanem meg is fosztja a kutyát az emberi és fajtársi környezetbe való beilleszkedési lehetőségtől.
Az állattartó mindenkor gondoskodni köteles az állat megfelelő, biztonságos és szökésbiztos elhelyezéséről. Akár lakásban, akár kertben tartjuk kutyánkat, a tartási feltételek kialakításánál figyelemmel kell lennünk arra, hogy az állatok tartási helyén a környezeti viszonyok megfeleljenek a szükségleteiknek. Fontos továbbá, hogy a tartási helyüket úgy alakítsuk ki, hogy ne okozhasson sérülést számukra. Sérülést, mérgezést vagy bármilyen egészségkárosodást okozó berendezési tárgyat ezért ne hagyjunk elérhető közelségben és ne használjunk a kutya lakhelyének megtervezésekor. Kerüljük azokat a tárgyakat is, amelyekbe a kutya beszorulhat.
A kutyát olyan körülmények között kell tartani, hogy lehetőség nyíljon természetes viselkedésének gyakorlására, de tartósan és szükségtelenül ne zavarja a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét. A kutyatartás során tehát nem kizárólag állatunkról és annak jóllétéről kell gondoskodnunk, hanem embertársainkra is figyelnünk kell, a társadalmi együttélés kölcsönösen kötelező szabályait alapul véve. E körbe tartozik például ebünk leszoktatása a felesleges ugatásról, amihez kérhetjük szakember segítségét is. Bizonyos fajtákra jobban jellemző a rendszeres ugatás – ilyen például a puli. Kutya vásárlásakor vagy örökbefogadásakor ezért tartsuk szem előtt azt is, hogy az adott fajta, egyed mennyire illeszkedik saját környezetünk, lakóközösségünk életébe.
Az állattartó mindenkor gondoskodni köteles az állat szökésének megakadályozásáról.
A biztonságos, szökésmentes elhelyezés rendkívül fontos, kutyánk és az emberek védelme szempontjából egyaránt. Ha elmulasztja, az állatvédelmi hatóság kötelezheti a gazdát a szükséges építési munkák elvégzésére, mint például a kerítés építése, pótlása, kijavítása stb. A kerítést úgy alakítsuk ki, hogy sem átugorni, sem alatta átásni magát ne tudja a kutya. Baleset- és szökésveszélyes az is, ha a kerítésrácsok között átfér az eb feje vagy akár egész teste.
Jogszabályi háttér: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99800028.tv
Forrás: https://gazdijogsi.hu/vii-fejezet-a-kutyatartas-szabalyai-jogi-ismeretek/