A nosztrai mentalista

0
778

Még a szánk is tátva maradt az Idősek napján fellépő fiatal mentalista mutatványaitól.
Pillanatok alatt magával ragadta a közönséget, egy pillanatra sem unatkozott senki. Nem csoda, hogy az előadás után mosolyogva fogadta a gratulációkat, és mindenkit
érdekelt a fiatalember személyisége.

Kikiáltó: Kedves Kevin, nagy szeretettel gratulálok az előadásodhoz. Kérlek, mutatkozz be
az olvasóknak! Hol jártál iskolába, mit csinálsz most? Mikor ismerkedtél meg ezzel a hobbival? Hány éves voltál? Hol tanultad? Kik azok a mentalisták? Miben különböznek a
bűvészektől? Hogyan lettél végül mégis mentalista? Hogyan készülsz az előadásokra? Meg
tudod-e valakinek a színpadi fellépések előtt mutatni? Mennyi időt vesz igénybe egy-egy
mutatványra való fölkészülés? Tervezel-e ezzel kapcsolatosan jövőt, vagy megmarad
hobbiként?

A válaszokat lejegyezte: Végvári Györgyi

  • Tanulmányok
    Korcsok Kevin vagyok, 21 éves egyetemista, a tanulmányaim mellett mindig is érdekelt a mentalizmus varázslatos világa. Márianosztrán a Virág Benedek Általános iskolában
    kezdtem a tanulmányaimat. Az alsó tagozat elvégzése után a zebegényi Szőnyi István
    Általános iskolába jártam fölső tagozatba. Innen a váci Boronkay György Műszaki
    szakgimnáziumba mentem, gépész szakra. Szerettem oda járni, jó volt a légkör. Ebben az intézményben érettségiztem le, jó eredménnyel. Valahogy éreztem, hogy melyik tételt kell kihúznom, és szerencsére azokat is húztam ki, amelyikeket a legjobban tudtam. Lehet, hogy ez véletlen vagy mégsem?
    Az érettségi után felvételt nyertem az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és
    Biztonságtechnikai Mérnöki Karára, mint Biztonságtechnika mérnök hallgató. Azóta jelenleg is itt tanulok. 5. félévemben vagyok, ha minden jól megy akkor még 2 félév van még hátra a diploma megszerzéséig. Az egyetem mellett pedig egy híres magyar mentalista mellett dolgozom, mint hangtechnikusa, színpad Managere, kollégája.
  • Ismerkedés a hobbival
    Körülbelül 6-7 éves lehettem, mikor a számítógépen rátaláltam egy YouTube videóra, amin az egyik magyar bűvész bemutatott, majd elmagyarázott egy kártyatrükköt. Nekem nagyon megtetszett az, hogy először én sem tudtam a megoldását, majd megkaptam hozzá a magyarázatot és így megtudtam a titkot. Aztán egy kis gyakorlás után be is mutattam a családomnak. Biztos vagyok benne, hogy először a kis Kevin odaállt remegő izzadt kézzel, hogy bemutassa ezt a mutatványt, olyan ügyetlen módon, hogy mindenki rájött a titokra.
    Szerintem nem szerették volna elvenni tőlem a kedvet, szóval mindenki elcsodálkozott rajta. Ez volt az a pillanat, hogy megörültem és sorra kezdtem el nézni a kártyatrükk oktató videókat. Folyamatosan mutattam ezeket a családomnak, majd kaptam egy bűvészdobozt karácsonyra a szüleimtől, amibe más kellékekkel is voltak trükkök. Ezeket megtanultam a szobába egyedül és amikor mentem megmutatni, akkor már kezdtem azt érezni, hogy ezeket már nem nagyon értik, hogy hogy csinálom. Sohasem voltam a középpontban az iskolában, de szerettem volna, hogy felfigyeljenek rám. Ez egy nagyon jó eszköznek tűnt, így a zebegényi suliba már szinte minden nap vittem magammal egy pakli kártyát és mutattam a trükkjeimet, tanároknak és barátoknak. Mindent autodidakta módon tanultam meg YouTube videókból, sohasem jártam tanárhoz, mesterhez. Mára már eljutottam arra a szintre, hogyha látok egy mutatványt, akkor első megnézés után meg tudom mondani általában, hogy hogy csinálják és egy kis gyakorlással elő is tudom adni azt.
  • A mentalizmus
    A mentalisták olyan előadóművészek, akik eszüket, éleselméjűségüket használják arra,
    hogy különböző intellektuális jelenségeket teremtsenek meg. Ezek a jelenségek magas
    tudatról, kiemelkedő memóriáról, fantasztikus emberismeretről és manipulációs képességről tesznek tanúbizonyságot.
  • Így került a pályára
    Kezdetben a bűvész hobbival ismerkedtem meg először, volt egy pár olyan gondolatolvasós mutatványom is, amit bemutattam ismerőseimnek, majd egyetemen keresgéltem olyan diákmunkák után, amit szívesen csinálnék. Ekkor megint valami csoda folytán, meghirdetett egy irodai munkát az egyik leghíresebb magyar mentalista, Danny Blue. Egyből jelentkeztem is, reménykedve abban, hogy hátha kiválaszt és megismerkedhetek vele. Ez így is történt.
  • Kezdetben irodai munkát végeztem majd felkért, hogy kísérjem el egy showra és kezeljem a műsor alatti zenéket. Elvállaltam, mert még nem voltam egyik előadásán sem. Miközben játszottam le a zenéit figyeltem a műsorszámokat, rájöttem arra, hogy ezeknek a mutatványoknak a nagy részét én is meg tudom csinálni. Láttam azt, hogy a nézők mennyire meg vannak lepődve és elhatároztam, hogy inkább ebbe az irányba mozdulok el.
  • Különbség a bűvész és a mentalista között
    A mentalista színpadi kelléktára teljesen hétköznapi eszközökre hagyatkozik: Rubik-kocka, egy rajztábla, hagyományos borítékok, notesz, írószer.
    Míg egy bűvésznek minden mutatványhoz kellékek szükségeltetnek, addig egy mentalista egész estje elfér, akár egy lapos aktatáskában is.
    A bűvészet, kézügyességre alapszik. Az a célja, hogy másra terelje a néző figyelmét arról, mint ami éppen történik. A bűvész, a szem megtévesztésének a mestere, kézügyessége és az illuzionista nagy dobozai mind ezt szolgálják, például egy nő kettéfűrészelése közben.
  • A mentalista nem rendelkezik ilyen nagy dobozokkal, ő csak egy okos fickó, aki pár lépéssel a néző előtt jár, kiváló megfigyelő képeséggel, valamint jó pszichológiai ismeretekkel rendelkezik. A hatás, amit létrehoz, a kézügyességgel vagy az optikai eszközökkel egyszerűen nem megmagyarázhatóak, lehetetlennek tűnnek. Egy mentalista show-n pontosan azt látják, ami éppen történik. A mutatvány egyből az elmében fejti ki a hatását, éppen ezért, megmagyarázhatatlanabb egy egyszerű trükknél vagy illúziónál. Általában az a kérdés fogalmazódik meg a nézőkben, hogy ez hogyan lehetséges? Ezt pedig általában az a kérdés követi, hogy ez egy képesség vagy egy tanult készség? A mentalistának kiváló
    memóriával és megfigyelőképességgel kell rendelkeznie, hogy minden úgy történjen, ahogy ő azt előre eltervezte. Éppen ezért egy-egy ilyen fellépésem alatt rendkívül elfáradok mentálisan.
  •  Fellépések
    Voltak már színpadi fellépéseim is, de rengeteg szülinapi-, ballagási bulikon, családi összejöveteleken mindig szoktam szórakoztatni ismerőseimet, rokonaimat. Sűrűn számon is vagyok kérve, ha éppen elfelejtem vinni az aktatáskám, amiben a kellékeimet hordom. De ilyenkor sem vagyok meglőve, mert az a jó a mentalizmusban, hogy teljesen hétköznapi tárgyakkal is lehet valamit mutatni. Például kiolvasom a néző fejéből az első szerelmének nevét, vagy megérintem az egyik személyt és a másik is érzi az érintést, de néha még kitalálom telefonjuk feloldókódját is. Igyekszem fellépések során mindig a maximumot kihozni magamból, ezért rengetegszer tesztelem le a mutatványaimat, családom vagy ismerőseim körében. Ha éppen egy befolyásolási technikát gyakorolok, azt legtöbbször a tudtuk nélkül alkalmazom rajtuk. Ezt néha egyetemen is, szaktársakon, de volt már, hogy a pszichológia tanáromat is sikerült befolyásolnom úgy, hogy egy rossz választ is elfogadtattam vele a szeme láttára anélkül, hogy észrevette volna. A fellépésre való felkészülés ideje az adott mutatványtól függ. Ha összetettebb, akkor heteket kell rá gyakorolni, mert ha például 5 boríték egyikébe pénzt teszek, és a nézőkre bízom a választást, akkor rengeteget számít az, hogy jó nézőt válasszak egy-egy mutatványhoz, mert ha rosszul választok és máshogy hatok rá mentálisan, rosszul befolyásolom, akkor képes olyan borítékot választani, amibe a pénzt tettem. Igaz, neki jó napja lesz, nekem viszont kevésbé.
  •  Jövőbeli tervek
    Mindenképpen szeretnék tervezni ezzel jövőt. Nem hiszem, hogy teljes állásban, de munka mellett, szeretnék elvállalni fellépéseket, mert fejleszti az előadó készséget, a
    kommunikációs készséget és a megfigyelőképességet is. Szeretem kiragadni az embereket a szürke hétköznapokból. Emellett nekem, legalább akkora élmény egy fellépés, mint a közönségnek, mert minden néző máshogy éli meg a csodát. Legtöbb esetben az a kérdés merül fel, hogy ezt, hogy csináltam egy tátott száj kíséretében, de volt már, akit a hideg is kirázott, libabőrös lett. Ezek azok a pillanatok amiért, szeretem csinálni a mentalizmust és így mindig többet fog nekem jelenteni egy hobbinál!

Fotók: Ágoston Böbe és Fridrik Klaudia Bernadett