RENDŐRSÉGI FELHÍVÁS!
OTTHONA BIZTONSÁGÁÉRT ÖN TEHET A LEGTÖBBET!
„Az én váram, az én házam!”
A betörők a családi házakat, sorházakat részesítik előnyben. A betörő számára elsődleges, hogy ne legyen otthon senki, ne legyenek szemtanúk. Az értékes zsákmány megszerzésének reménye mellett nagyon fontos szempont a könnyű bejutás és menekülés is!
Az elkövetőnél további mérlegelési szempont az, hogy van-e kamera felszerelve, van-e kutya a lakásban. A betörők gyakran udvarokon, hátsó ajtókon át, jellemzően garázsokon keresztül jutnak be az épületbe. A leggyengébb pontot keresik meg, legyen az akár egy kisméretű ablak, régi zárral ellátott ajtó. Nyári nagy melegben, a nyitott ablakok esetében a szúnyogháló csak a rovarok ellen véd, a betörőt nem tartja vissza.
Ne feledje: kellő elővigyázatossággal rengeteg kellemetlenség és kár előzhető meg!
A nyílászárók képezik a behatolási pontok meghatározó hányadát, ezért szükséges az első és hátsó ajtók, ablakok megerősítése! Az ablakra szerelt törésvédelmi fólia láthatatlan védelmet biztosít.
Az ajtólap, ajtótok, pánt, zárszerkezet megerősítése acéllemezzel, fémrács szerkezet kialakításával lehetséges. Az ajtó befeszítés ellen hatékony védekezés a hevederzár, amennyiben az megfelelően van kialakítva, lehetőleg falba záródik és jó minőségű a zárszerkezet.
Fontos szempont, hogy az ajtó több ponton záródjon!
A biztonságot nagymértékben fokozza az elektronikus jelző-riasztó berendezés kiépítése. Fontos, hogyha kamera rendszert szereltet fel, folyamatosan ellenőrizze és tartsa karban a rendszert.
Az elkövető azonosításában, elfogásában jelentős szerepe van!!!
Fontos! Az okostelefonok, közösségi oldalak terjedésével újabb veszélyek is leselkednek, amelyek korábban nem voltak jellemzőek. A betörők naprakész információkat kaphatnak azon közösségi oldal felhasználóitól, akik valós idejű (úgynevezett realtime) megosztásokkal tudatják a nagyvilággal, hogy hol tartózkodnak (nyaralás, kirándulás) vagyis hosszabb ideig üres a házuk, lakásuk. A lakóingatlanban készített fotók pontos képet adnak az adott személy vagyoni helyzetéről is.
- Figyeljen szomszédaira, és a lakókörnyezetébe látogató idegenekre is! Egy esetlegesen bekövetkező bűncselekmény felderítésében nagyon fontos, hogy mit látott, hallott.
- Minél több információt, adatot (pl.: ruházat, testmagasság, pontos időpont, rendszám vagy rendszám töredék) tud megjegyezni, annál nagyobb az esély a további bűncselekmény megelőzésére és az elkövető felderítésére!
- Értesítse a lakóközösséget, hogy minél többen figyelhessenek, hisz több szem többet lát!
Értéktárgyairól készítsen fényképes, úgynevezett értéklistát!
Fotózza le, és rögzítse az értéklistában: például műszaki cikkeit és azok gyári számát, jótállási jegyeit, mobiltelefonjának IMEI számát, ékszereit.
Segítse a munkánkat!
Amennyiben betörést észlel lakóotthonában, lehetőség szerint ne változtasson semmit a helyszínen (ne kezdjen el takarítani, mert ezzel a nyomok rögzítését akadályozza).
Haladéktalanul értesítse a rendőrséget a 107 vagy 112 ingyenes segélyhívó számokon!
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály