Minden eddiginél rosszabb helyzetben a magyar gyermekek, ezért a Bethesda Gyermekkórház a gyermeknaphoz közeli időpontban kampányt kezdeményezett a fiatalok képernyőidejének csökkentéséért.
A felhívásban jelzik, hogy a 8–12 évesek átlagos napi képernyőideje meghaladja az 5,5 órát, a tinédzsereknél ez a szám még megdöbbentőbb: a napi 8 órát is eléri. A jelenség nem csupán a szülőket aggasztja, egyre több szakmai szervezet kongatja a vészharangot és sürgeti az összehangolt társadalmi fellépést.
A Bethesda Gyermekkórház irányításával negyven országos szakmai szervezet fogott össze azzal a céllal, hogy megfogalmazzák a gyermekek képernyőhasználatával kapcsolatos alapelveket.
A szakmai fórumon megszületett 10 pont:
1, 10 éves kor alatt (az alsó tagozat végéig) semmiképpen, 14 éves kor alatt (a felső tagozat végéig) lehetőleg ne legyen a gyermeknek saját okoseszköze (okostelefon, laptop, okosóra, stb.).
2, 3 évesnél fiatalabb gyermekek egyáltalán ne töltsenek időt képernyő előtt, kivéve távollévő családtagokkal való kapcsolattartás céljából.
3, 14 éves kor alatt gyerekek ne regisztráljanak közösségi oldalakra.
4, A gyerekek kikapcsolódást szolgáló napi átlagos képernyőideje ne haladja meg
- óvodáskorban a 30 percet
- alsó tagozatos korban a 60 percet
- felső tagozatos korban és később a 90 percet
- A telefonhasználatot ugyanannyi időtartamú mozgásos tevékenység kövesse.
Képernyőmentes napok bevezetése javasolt.
5, A lefekvés előtti utolsó órában minden képernyő használata kerülendő.
6, A képernyőidő rovására minden gyermek és fiatal mozogjon legalább napi 60 percet.
7, Törekedni kell a tudatos képernyőhasználatra, a megszokásból végzett, céltalan
tartalomfogyasztás kerülendő.
8, A túlzott vagy problémás képernyőhasználat a mentális egészséget veszélyeztető
kockázatokkal jár, ezért kerülendő.
9, Egyetlen gyermeknek se legyen következetes szülői felügyelet nélküli okoseszköze.
10, A családokat (szülőket, nagyszülőket, gyermekeket) szükséges felvértezni a megfelelő tudással és készségekkel annak érdekében, hogy a digitális világgal való kapcsolatuk egészéges legyen. Szülők esetében ezt a tevékenységet már a várandósság ideje alatt meg kell kezdeni.
A digitális világ nyújtotta előnyöket senki sem kérdőjelezi meg, de fontos az egyensúly megtalálása. Célunk, hogy a gyerekek visszataláljanak a játék, a mozgás, a kreativitás és a közösségi élmények örömeihez.
Ebben jelenthet segítséget a Bethesda Képernyőcsökkentő Programja, ami szuper ötleteket kínál az offline gyermekkorhoz. https://www.bethesda.hu/kepernyocsokkento-program/
Osszátok, beszéljetek róla, tegyünk együtt a gyerekek mentális és fizikai jólétéért!